صفحه اصلی   ورود کاربران   چاپ صفحه  
امـروز : یکشنبه 2 مهر 96


معرفی

اين گروه از سال 1364 با نام گروه امور فني کشاورزي در ساختار سا زماني آموزشکده کشاورزي در مقطع کارداني فعاليت آموزشي خود را شروع کرده و در سال 1367 به  رشته مهندسي آبياري تغیر نام پیدا کرده و در مقطع کارشناسی اقدام به جذب دانشجو نموده است. از سال 1382 گروه به مهندسي آبیاری تغییر نام یافت.
با مصوبات کمیته علوم و مهندسی آب شورای برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم در بهمن ماه 1391 رشته "علوم و مهندسی آب" با بازنگری اساسی برنامه درسی این رشته، جایگزین رشته مهندسی آبیاری کشاورزی گردید. بر اساس این تغییرات که در آن علوم آب بصورت علوم بین رشته‌ای نگاه شده است 13 خوشه تخصصی تعریف شده و در هر خوشه بین ۲۲ تا ۲۴ واحد درسی پیش بینی شده است که دانشجو می تواند به صورت کاملا اختیاری و بنا به علاقه خود و شرایط دانشگاهی که در آن تحصیل می کند یکی از این خوشه ها اتنخاب کند. اولین دوره پذیرش دانشجو بر اساس تغییرات ایجاد شده از مهرماه 93 می باشد. گروه علوم و مهندسی آب بر اساس اهداف خوشه‌بندی علوم آب در مقطع کارشناسی و مقاطع تحصیلات تکمیلی بصورت زیر دانشجو می‌پذیرد.

هدف این بخش با توجه به پیچیدگی مسایل آبی و ارتباط آن با سایر علوم، تربیت و آموزش دانش آموختگانی است که بتوانند عهده دار مسولیت های محوله در زمینه های مختلف آب باشند و بطور کلی مهارتهای زیر را کسب نمایند:

- طراحی پروژه های آبیاری و زهکشی
- بهره برداری، نگهداری و مدیریت شبکه‌های آبیاری و زهکشی
- طراحی خطوط انتقال آب
- طراحی سازه‌های آبی
- نقشه‌برداری، تصحیح اراضی و متره
- طراحی سیستم‌های پمپاژ
- مطالعه هیدرولوژیکی حوضه آبریز و برآورد سیلابکليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه شهید باهنر کرمان مي باشد.